​Seriál o partnerech: FOR G

V dalším díle seriálu o partnerech jsme si tentokrát k rozhovoru pozvali jednatele společnosti FOR G PhDr. Miroslava Vrátného.

Představte nám prosím ve zkratce vaši firmu...
FOR G ve zkratce vlastně znamená „pro sklo“ a pod tímto jménem již devatenáctý rok pracuje naše společnost se zaměřením na vývoj a výrobu strojů a zařízení pro sklářský průmysl. Jsou to zejména unikátní stroje k aplikaci dílů na autoskla, zakladače surovin, hladinoměry skloviny a další. Do kategorie zařízení patří hlavně formy tvarování čelních autoskel, stojany a palety pro transport a skladování skleněných tabulí, různé speciální chladiče apod.

Vlastníkem FK Teplice je sklářský gigant AGC, do rodiny skvěle zapadáte!
Ano, naší nejvýznamnějším a dlouholetým partnerem je jedna ze světových sklářských společností, skupina AGC. A není to pro nás jen nejvyšší obchodní objem, ale i dobrá spolupráce se středním managementem jednotlivých závodů AGC Flat Glass i AGC Automotive a velmi korektní spolupráce s vedoucími pracovníky.
Již dlouhá léta platí, že bez sklárny by teplický fotbal nebyl v nejvyšší soutěži a jsem velmi rád, že v kritické chvíli se tehdejší Generální ředitel pan Dr. Ing. Popovič, CSc významně zasadil o znovuobnovení sklářské tradice v teplickém fotbale.

I to byl jeden z důvodů proč jste se rozhodli podpořit teplický fotbal?
Ano, naše dlouhodobá podpora FK Teplice pramení jednak z bytostného spojení se sklárnami skupiny AGC, ale také ze vztahu k fotbalu od mládí a osobních zkušeností. Já sám jsem byl v 70tých letech funkcionářem technické komise TJ Sklo Union a později i ve výboru oddílu kopané a např. člen našeho vedení p. Kolbaba, dříve fotbalový rozhodčí, je nyní aktivní delegát FAČR.

Co vám tato spolupráce s teplickým fotbalem přináší?
Myslím si, že práce malé firmy v průmyslu je náročná a oproti ní si musí každý postavit nějakou nadstavbu – kulturu, sport a vyrovnaný osobní život.
Nám přináší radost, že můžeme být „u toho“ a také se podílet na sportovním obohacení tohoto regionu. Lidé se mají příjemně setkávat a na stadionu je ta příležitost.

I v businessu je potřeba týmová práce, stejně jako ve sportu. Jak to vnímáte ve vaší firmě?
Jasně, fotbal je kolektivní sport, je to „o nahrávce“ a bez party to nefunguje. Tak pracujeme i my, není to „one man show“, ale celý kolektiv ve vzájemných vtazích řídících pracovníků, vývojářů a odborných dělníků se zápalem pro věc.
FOR G se také dá vyjádřit přesmyčkou jako 4G (čtyři pánové) a my jsme ve vedení tým 4 společníků dlouhodobě bez vážného konfliktu.

Máte okolo 40 zaměstnanců, jsou to fanoušci FK Teplice?
Areál FOR G je v Duchově a mnoho pracovníků ještě dojíždí z Oseka, Bíliny i vzdálenějších vesnic. Fandí tepličáci, ale je nás málo.
Fotbal na živo, na stadionu je o sdílené radosti s kamarády a při porážce o sdíleném smutku, a ten je jak známo poloviční. V regionu je mnoho potencionálních fanoušků, aby nás chodilo na ligu pravidelně 10 tisíc. Musíme pro to dál dělat – zlepšením zázemí, kvalitním projevem na hřišti, jako na Slávii a v Plzni, a lepším výběrem hracího termínu, tj. neděle.

Jaký je váš oblíbený hráč?
Mám rád všechny, kteří chtějí hrát za Teplice a kteří na konci utkání musí dát dres vyprat. Za všechny takové jmenuji Štěpána Vachouška. To je můj favorit a příklad mladým sportovcům.

Co byste závěrem popřál FK Teplice?
V letošním ročníku přeji A mužstvu vybojovat 5. místo v lize s pohárovou ambicí a do budoucnosti stálou přízeň AGC k FK. Na každém dalším utkání co nejvíce diváků a někdy „plný barák“.