Hodnocení podzimu mládeže: U16

V dalším hodnocení podzimu teplické mládeže se tentokrát zaměříme na kategorii U16, jejíž podzim hodnotí hlavní trenér Jaroslav Kolínek, bývalý ligový hráč Opavy.

Jak hodnotíte podzim vašeho mužstva?
"Tahle otázka má více pohledů. První z nich je tréninkový proces, který v FK Teplice je velmi dobře nastaven. My trenéři jsme od toho, aby každý trénink měl smysl, kvalitu a dostatečné tempo. Osvědčilo se nám propojení všech kategorií od U16 až po juniorku postovými tréninky a klubovým turnajem. Také nesmím zapomenout na dennodenní skvělou práci, kterou odvádí kondiční trenér Ondra Chlad. Takže pro kluky to byla při přechodu od žáků k dorostu novinka. Přímý kontakt se staršími a kvalitnějšími hráči je pro ně skvělý proces učení. Takhle neslyší jen pokyny trenéra, ale sledují, vnímají a učí se přímo v dané herní situaci od hráčů, kteří jsou přirozeně v tomhle věku fotbalově a mentálně dál.

Pak je to herní projev v utkáních jak přátelských tak mistrovských. Tam jsme se snažili o neustálou rozehrávku a za každé situace to vyřešit fotbalově. Až na Spartu která nás přejela, jsme pak ještě propadli vždy první poločas a to s Plzní, Hradcem Králové a Slavií Praha. Jinak jsme v utkáních byli spíš lepším týmem, ale z převahy, kterou jsme si vytvářeli, jsme málo vytěžili. A tam je jasný ukazatel počet vstřelených branek a těch jsme dali velmi málo. Máme hráče, kteří se umí dostat do šance, jsou hladoví po vstřelení branky jen jim to tam nepadalo.

A na to navazuje třetí pohled a to je postavení v tabulce. Tam úplně spokojeni nejsme a jasně a bez výmluv to o něčem vypovídá, přesto to pro mě ten hlavní ukazatel výkonnosti není. V tomhle věku u týmového výkonu to je herní konfrontace s ostatními týmy a pohled na hru tak, aby bylo jasné a viditelné, co chceme hrát. A pak je to výkon jednotlivce. Tam je více aspektů a mně záleží hlavně na tom, aby každý hráč fotbalově rostl a nejen fotbalově, ale i lidsky. Protože tím, že trávíme s hráči hodně času a máme tu moc ovlivňovat jejich výchovu, přebíráme zodpovědnost za to aby, jak se říká, ten servis byl pro ně co nejlepší. Po sportovní stránce by měl být viditelný posun a zlepšení, a to nejen v herních činnostech týmu a jednotlivce, ale také fyzická stránka hráče musí být lepší. Pokud je hráč pořád stejný tak to není jeho problém, ale můj. Ale není to jen fotbal, ale především i škola, kde kluky máme pod kontrolou. Víme jaký mají prospěch, kdy jsou a nejsou ve škole a samozřejmě i to jak se chovají."

S čím můžete být spokojeni?

"Odpovím trošku jinak. Máme půl roku společné práce za sebou a nechci teď hodnotit co je a není dobře. Kluci jsou pracovití a postupem času, než jsme se poznali si dají už i říct, takže jsou tvární. Každý hráč má svoji kartu, kde je jeho hodnocení a nejen mé, ale i ostatních trenérů. Dále jsou vypovídající jejich fyzické a kondiční testy, které děláme každé tři měsíce. Já už jsem na začátku, řekl, že tenhle tým má obrovský potenciál a šikovné hráče, takže je teď na mně, abych je ještě více toho naučil a dostal to z nich!
Já spokojenost budu mít jen v tom, když se nám budou vyhýbat zranění. Jinak když je fotbalista spokojený, tak je uspokojený a tím přestává na sobě pracovat. Žije v komfortní zóně, sice s myšlenkou něco dokázat, ale bez nároků k sobě proto něco navíc udělat."

Na čem naopak plánujete zapracovat?

"V první řadě na myšlení hráčů, pak na zkvalitnění finální fáze a proměňování brankových příležitostí. S tím souvisí to myšlení. Hlava hráče se u nás všeobecně podceňuje a málo se tomu věnuje pozornost. Je spousta dospělých hráčů v lize, kteří mají problém se vůbec přiblížit svému nejlepšímu výkonu. A teď tady máte mladého kluka, který se “pere“ se spoustu okolních vlivů. Zodpovědnost, strach, chybování, pozice v týmu, kritika trenéra, přehnané ambice rodičů, puberta atd. A s tímhle vším je třeba pracovat. Můžeme mít sebe lépe natrénovaného hráče, ale pokud nebude správně nastaven v hlavě je to k ničemu."

Kdy zahájíte zimní přípravu?

"Oficiálně zimní přípravu zahájíme 4. ledna, Na Stínadlech. Ale klukům to začne už 27. prosince individuálním plánem, který dostanou od kondičního trenéra Ondry Chlada. Leden a únor je nejtěžší období v roce. Nejen náročností tréninkového procesu, ale i počasím a proto je třeba být připravený. Individuální plán je pro mě charakter hráče. Je hráč schopen ho splnit nebo si najde výmluvu nemoci nebo, že byl na dovolené? Tady se ukáže jak každý jednotlivec je schopný sám se sebou pracovat, protože jestli má hráč v tomhle pevné základy, má jasný a důležitý předpoklad se zlepšovat a je správně nastavený."

Co máte v jejím rámci na programu?

"V jejím rámci hned první víkend v lednu jedeme na halový turnaj do Brna. Tam pojedeme však jen s výběrem 10 hráčů + 2 brankáři ročníku 2001. Ostatní budou mít trénink. Pak už se najede normálně na klasicky tréninkový týdenní cyklus doplněný o postové tréninky, klubový turnaj a k tomu samozřejmě přípravná utkání. Začátkem února jedeme na soustředění do Uherském Brodu, kde odehrajeme čtyři utkání v pěti dnech. Pak absolvujeme v březnu ještě jedno herní v Modré u Děčína."

Chcete ještě něco dodat závěrem?
"Za všechny hráče i trenéry z kategorie U16 FK Teplice přejeme všem lidem krásné, pohodou bohaté vánoce a šťastný nový rok!"