Zdenko Frťala: Je důležité, že se kluci nevzdávají
Hlavní trenér Zdenko Frťala hodnotil na tiskové konferenci poslední domácí zápas sezóny 2025/26.
Čím to je, že se vám na jaře dlouho nedařilo, ale poté přišla nadstavba a vám to tak sedlo?
Sedlo nám to hlavně výsledkově, naše hra je utrápená, třeba dneska v první půli. Tři výhry a remíza se Slováckem jsou díky vůli charakteru kluků. Nevzdávají se, byli jsme schopní reagovat na nepříznivý stav. Je důležité, že to nevzdají, i dnes se to rodilo brutálně těžce, což každý viděl.
Často se rozebírá, jestli se povedlo střídání, dnes dali gól dva hráči z lavičky. Všichni střídající ale měli pozitivní vliv…
Někdy střídáš nuceně, jindy kvůli výkonu. Opakuji to neustále, Forty si prošel nějakým příběhem, nedostal se do takové pohody, měl tam limitující zranění. Jeho dnešní gól bude snad známkou toho, že ho ty problémy opustily. U mladého Hopiho víme, jaký má potenciál. Dnes se prosadil, od prvního dotyku s míčem bylo vidět, že má něco vzácného, co ho opravňuje pomýšlet na slibnou kariéru. To jak naložil se šancí, a i se situací ve které přišla červená karta by mělo být inspirující pro všechny hráče béčka a dorostu. Takové příběhy se nepíší každý den.
Idris nám na tiskovce říkal, že se dozvěděl o poločase, že bude střídat. Věděl jsi to již dříve a nechtěl jsi jej stresovat, nebo si se skutečně rozhodl až během zápasu?
Je to vzácný typ fotbalisty, který není vystresovaný. Má ideální zázemí rodiny a dalších lidí. Je na začátku své cesty, věříme že bude mít pěknou kariéru. Je to trochu introvert, vím, čím si procházel v dorostu, sledujeme jej dlouho. Loni byl nejlepší střelec, letos se o to přetahují. Je to odkaz pro mladé kluky, ale nemůžeme být zaslepení tím, co dnes ukázal. Ještě jej čeká dlouhá cesta.
Mladí hráči často poprvé naskočí v úplném závěru na pár minut, ty jsi dal Idrisovi přes půl hodiny. Měl jsi to takto předem nachystané?
Dorostenci hrají v pondělí derby s Ústím, takže jsme je nechtěli moc oslabit. Přemýšleli jsme o 10 až 15 minutách, pak jsem ho ale chtěl dát hned do poločase. Nakonec jsem se rozhodl pro třicet minut, on je využil maximálně.
Vím, že nesleduješ sociální sítě, ale některé média interpretovala výrok Ondry Přášila o tom, že někoho necháte přičuchnout k lize tak, že dnes nasadíte béčko či dorost. Vy jste se ale asi chtěli rozloučit výhrou v plné sestavě.
Konspirace. To, jak si některá média vyloží naprosto nevinný rozhovor, neovlivníme.
A dostal jsi nějaké nervózní telefonáty z Ostravy?
Vůbec, každý má své starosti. To, co se povídá k fotbalu patří, ale nemá to vliv na má rozhodnutí, nebyl jsem ani pod tlakem vedení. Někteří lidé mají ty spekulace zakořeněné, ale pro mě to jsou témata, která neřeším. Mě zajímal náš výkon, a to že v první půli měli možná hráči něco v podvědomí, byli jsme nervózní a kazili jsme to. Jsem rád, že jsme ty spekulace vyvrátili.
Pro Denise Halinského šlo o poslední domácí zápas v dresu Teplic. Jak bys zhodnotil ten jeho rok a půl na Stínadlech? Očekáváš, že se prosadí ve Slavii?
K tomu, jak to bude ve Slavii se nechci vyjadřovat, nepřísluší mi to. Bez něj bychom ale nebyli tam kde jsme. Od prvního dne v kabině z něj něco lidsky vyzařuje. On je tsunami, Véča klidná síla. Hali je v nějakém progresu, má tady ještě poslední kolo a my musíme věřit, že najdeme nového Halinského.