Obrázek článku

Byla zvolena jedenáctka do síně slávy

Jedenáct členů bude mít při svém začátku síň slávy FK Teplice, kterou klub s posledním utkáním této sezóny zakládá. Během hlasování na stránkách projektu V Teplicích je budoucnost bylo zvoleno jedenáct hráčů, kteří klubem prošli v jeho úplných začátcích, ale i v posledních letech. Nikoho asi nepřekvapí, že jednoznačně na prvním místě v hlasování skončil Pavel Verbíř, toho do síně slávy doprovodí Josef Masopust, Alois Jaroš, Rudolf Smetana, Přemysl Bičovský, Jaroslav Melichar, Jiří Sedláček, Pavel Stratil, František Franke, Marian Řízek a také Edin Džeko.

Jako první bude do síně slávy uvedena při zápase se Slováckem dvojice legend Josef Masopust a Pavel Verbíř. Dojde tak k jedinečnému okamžiku, kdy do síně slávy bude uveden dosud hrající hráč a spolu s ním držitel Zlatého míče za rok 1962 a jeden z nejlepších hráčů české a československé historie. Sám Josef Masopust má pro Pavla Verbíře připravenu osobní gratulaci.


Další hráči budou do síně slávy slavnostně uváděni postupně během podzimních ligových utkání na Stínadlech.

Síň slávy FK Teplice:

Jaroš Alois
Doba působení v Teplicích:
1950 - 1954
Charakteristika: Hrotový, koncový útočník, jeden z nejlepších ligových střelců tehdejší doby. Později trenér ligového dorostu, kde vychoval spoustu kvalitních hráčů, kteří později hrávali ligu jak v Teplicích, tak v dalších ligových klubech.

Masopust Josef
Doba působení v Teplicích:
1950 - 1952
Charakteristika: Do Teplic přišel z Mostu, aby po dvou letech odešel na základní vojenskou službu do tehdejší ATK Praha (později Dukla), kde se postupně herně vypracoval v jednoho z nejlepších středních záložníků v Evropě i ve světě. Dlouholetý člen reprezentačního mužstva, vicemistr světa v Chile 1962, držitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy v témže roce. Po skončení hráčské kariéry byl mj. tři roky trenérem československé reprezentace.

Smetana Rudolf
Doba působení v Teplicích:
1956 - 1971
Charakteristika: Běhavý a důrazný středový záložník menší postavy, který byl v klubu od mládežnických let, po skončení fotbalové činnosti působil nějakou dobu jako hráč a trenér v Okule Nýrsko, poté se vrátil zpět do Teplic a působil trenérsky u dorosteneckých družstev.

Bičovský Přemysl
Doba působení v Teplicích:
1967 - 1976
Charakteristika: Bojovný a houževnatý záložník s perfektním výskokem a hrou hlavou i s neméně dobrou střelou, který začal ligu hrát v 17 letech po příchodu z Košťan, se svým přístupem vypracoval v jednoho z nejlepších a nejuznávanějších fotbalistů tehdejší doby. V reprezentaci odehrál 45 utkání a vstřelil 11 gólů. V lize nasbíral neuvěřitelných 433 ligových startů a s počtem 106 ligových gólů vstoupil do klubu ligových kanonýrů.

Melichar Jaroslav
Doba působení v Teplicích:
1967 - 1985
Charakteristika: Ikona teplické kopané, který vyjma vojenské základní služby v Dukle Praha nepřetržitě působil v teplickém klubu.Vynikající levonohý středový hráč s vybroušenou technikou a tvrdou střelou ze střední vzdálenosti. Byl členem mládežnických a juniorských reprezentačních výběrů, stal se neoficiálním mistrem Evropy do 18 let a mistrem Evropy do 23 let. Byl členem širšího reprezentačního výběru A mužstva ČSSR.

Sedláček Jiří
Doba působení v Teplicích:
1964 - 1980
Charakteristika: Do Teplic přišel jako střední obránce, aby v něm v krátké době tehdejší trenér dorostu Šteflík objevil brankářský talent. Zanedlouho se stal díky svému profesionálnímu přístupu jedním z nejlepších a nejuznávanějších brankářů naší ligy a stal se i členem tehdejšího širšího reprezentačního výběru A mužstva. Místo v užším kádru po boku Alexandra Vencela na utkání Brazílie – Československo mu sebralo vážné zranění v mistrovském utkání. V roce 1980 odešel z Teplic do Ústí n. L.

Stratil Pavel
Doba působení v Teplicích:
1966 - 1975
Charakteristika: Jeden z nejlepších útočníků a střelců v historii teplické kopané i československé ligy. Dlouhodobě byl členem reprezentačního A mužstva, avšak na žádný závěrečný turnaj se nikdy nedostal. V Teplicích působil 9 let, odehrál celkem 464 utkání a nastřílel 254 gólů, z toho 70 v lize. V roce 1975 odešel do tehdy druholigové Sparty Praha, aby jí pomohl k návratu mezi fotbalovou elitu. Za Československo nastoupil ve 22 utkáních a vstřelil 2 góly.

Franke František
Doba působení v Teplicích:
1975 - 1989
Charakteristika: Velice kvalitní střední obránce, spolehlivý a zodpovědný svým přístupem. S Fandou Weigendem vytvořili v Teplicích velmi kvalitní stoperskou dvojici, jednou z nejlepších v tehdejší lize, díky čemuž se oba stali členy širšího výběru A mužstva ČSSR. Franke byl již dříve členem juniorské reprezentace. Po ukončení činnosti ve vrcholovém fotbale se stal asistentem trenéra u A mužstva Teplic.

Řízek Marian
Doba působení v Teplicích:
1996 - 2000
Charakteristika: Střední obránce s výborným čtením hry, velkým herním přehledem, předvídavostí a herní organizací hráčů, byl ve své době jedním z nejlepších stoperů v naší lize. Po ukončení fotbalové činnosti na vrcholové úrovni začal působit jako hráč v nižších soutěžích, kde postupně započal i trenérskou práci, které se věnuje dodnes.

Verbíř Pavel
Doba působení v Teplicích:
1992 - dosud
Charakteristika: Ikona teplické kopané, dlouholetý kapitán mužstva i dynamický typ hráče s výbornou kopací technikou a razantní střelou, který působil v mládežnických družstvech Sparty Praha a přes Neratovice přišel v roce 1992 do Teplic, kde působí nepřetržitě dodnes. Ve svých 38 letech si svým zodpovědným přístupem stále udržuje standardní výkonnost a tudíž je příkladem pro ostatní, zejména mladé hráče. Nastoupil 10krát za reprezentaci a vstřelil 2 góly.

Džeko Edin
Doba působení v Teplicích:
2006 - 2007
Charakteristika: Vytáhlý, technicky vybavený a rychlý útočník s dobrou kopací technikou, se smyslem pro kombinaci, dobrým výběrem místa a výbornou hrou hlavou a střelbou. Do Teplic přestoupil v roce 2005 z bosenského Železničaru Sarajevo. V létě 2007 přestoupil do německého Wolfsburgu a odtud na jaře 2011 do anglického Manchesteru City. V roce 2009 byl vyhlášen bosenským fotbalistou roku. Je stálým členem reprezentačního výběru Bosny a Hercegoviny, v němž doposud odehrál 24 utkání a vstřelil 4 góly.

Stínadla TV