Obrázek článku

Antonín Čepek: Nikdo nechce riskovat zdraví své, svých kolegů, hráčů ani zaměstnanců klubu

Kondiční trenér Antonín Čepek má na starosti tréninkové plány, které hráči mají pro individuální tréninky připraveny. V následujícím rozhovoru sděluje, jak tyto plány vypadají a jak může nastalá situace ovlivnit sportovní formu hráčů.

Jaký plán hráči dostali pro individuální tréninky?
Plán je složený z běžeckých a silových cvičení. Běžecky se zaměříme na obecnou, smíšenou i rychlostní vytrvalost (ať už alaktátovou nebo laktátovou). Silově se pak bude - vzhledem k omezeným možnostem - o základní cviky s váhou vlastního těla respektive s pomůckami, které jsou využitelné i v domácích podmínkách

Jak moc tahle pauza ovlivní herní i fyzickou formu hráčů?
Vzhledem k tomu, že de facto nevíme jak přesně bude pauza dlouhá, tak lze jen těžko předvídat jaké budou následné dopady stran herní kondice. Na základě běžeckých plánů se hráči budou držet v jakémsi “pohotovostním rězimu”, kdy je samozřejmě složité simulovat herní zatížení, kde je řada opakovaných různě dlouhých sprintů s neúplným odpočinkem a souboje 1:1.

Po opětovném nastartování ligy určitě bude potřeba nějaký čas znovu nabrat formu, kolik času myslíš, že to bude?
Nemyslím si, že v případě opětovného rozjezdu ligy bychom se zásadně věnovali kondici, ale vzhledem k výpadku herních podnětů bychom se pravděpodobně ubýrali právě tímto směrem, dále by se jednalo o silovou složku. Vzhledem k tomu, že momentálně nevíme, jak dlouho - a zda vůbec - se nebude hrát (dále jak dlouho bude trvat omezení pohybu osob, jak dlouho nebude možné se shromažďovat a následně v jakém počtu, jak dlouho nebude možné využívat vnitřní sportoviště - posilovnu...), tak je momentálně těžké cokoli detailně plánovat. Musíme být prostě připravení na různé varianty. Osobně si ale těžko dovedu představit, že v tomto modelu pojedeme v řádu několika měsíců - to bychom pak pravděpodobně uvažovali o několikatýdenní dovolené a následně o částečné přípravě (doufejme, že herní - společné). Jinak standardně dlouhá příprava v českých podmínkách první ligy trvá 5 až 6 týdnů.

Sledujete i trendy v zahraničí, jak se kluby snaží si s touto situací poradit?
Trendy v zahraničí samozřejmě sledujeme, stejně tak jsme vzájemně v kontaktu s kolegy napříč FORTUNA:LIGOU. Některé týmy v Evropě jsou v přísné karanténě, tzn. že jednotliví hráči de facto nesmí opustit trvalé bydliště a trénuji doma individuálně, někde se trénuje ve 3 až 4 skupinách po šesti až sedmi hráčích. Někde se netrénuje vůbec. Nicméně my se musíme zorganizovat tak, jak nám určuje vládní nařízení tady u nás v ČR resp. dle pokynů hygieny a ministerstva vnitra - každá země má restrikce trochu odlišné. Určitě ale nebudeme jakkoli předbíhat událostem a nikdo z nás nechce riskovat ať už zdraví své, nebo svých kolegů, hráčů ani kohokoli dalšího z klubu.

Stínadla TV