Antonín Čepek: Poslední zápasy rozhodují morálně-volní vlastnosti

​Před hráči Teplic stojí v sobotu těžký úkol: vyždímat ze sebe v posledním ligovém utkání roku vše, co v nich ještě zbylo. Na duel se Zlínem je po kondiční stránce svědomitě připravuje Antonín Čepek, kondiční trenér „sklářů“.

Jak těžké bude dostat z hráčů maximum, když už se jedná o devatenácté ligové kolo?
Vzhledem k počasí a terénu, který díky němu čekáme, to bude pro všechny náročné. Bude platit známé pravidlo, že poslední jeden dva zápasy se jedou na morálně-volní vlastnosti. Musíme pokračovat v nastaveném trendu posledních dvou zápasů. Za ty musím kluky pochválit. Věřím, že to zvládneme i v sobotu a tři body zůstanou v Teplicích.

Co v těch dvou posledních zápasech z toho, co ty máš pod palcem, rozhodovalo o úspěchu?
Když pominu herní věci, které si vyhodnotí kolegové, tak je to ochota běhat, ochota pracovat, ať už je to celková vzdálenost nebo vzdálenost ve sprintu. Pak také ochota podstupovat osobní souboje a být v nich úspěšný; tlačit se neustále na soupeře a do koncovky.

Na Spartě hráči hodně presovali.
Samozřejmě, že jsme to po nich vyžadovali. Souvisí to spolu vše navzájem. Pokud na soupeře nalezete a nemá čas adresně rozehrát, tak seberete druhé balony, dominujete na míči a určujete rytmus hry. Při tom můžete aktivně odpočívat, protože je jednodušší hrát s balonem než bez něj. Když to presinkem soupeři znepříjemníte, tak je to pro něj složité.

Kromě presinku byli hráči chváleni i za to, že při útočení měli ve vápně větší počet hráčů, než měla při útočení Sparta.
To je další věc, do které trenéři hráče tlačí. Je potřeba nemít jen jednoho dva hráče, ale třeba tři čtyři, a to bez ohledu na zápasovou únavu. Když získám na své půlce míč a chci vyjet do brejku, tak musím vysprintovat 60 metrů, krajní hráči musí zavřít zadní tyč. Bez toho to dnes už nejde.

Můžeme prozradit fanouškům něco o tom, jak se ve svých zápasech prezentuje Zlín?
Musím říct, že se nějak zásadně nepodílím na analýze hry soupeřů. Ale všichni si uvědomujeme, že Zlín má ve svých řadách velmi dobře fyzicky vybavené hráče. Ať už běžecky nebo silově nebo výškou. Proto čekáme velmi složité utkání.

Už jsi zmínil, že počasí nebude pro hráče příznivé. Jak se vzhledem k zápasu musí v takové situaci chovat?
Hrát v lehkých mrazech není pro kohokoliv příjemné. Ale okolnosti takové jsou, liga je natlačená až do poloviny prosince, s tím my nic neuděláme. Důležité je se na mráz v kabině dobře připravit. Klademe větší důraz na rozválcování, na práci u masérů Edy a Ondry, na prohřání se, protože předzápasové rozcvička v dynamickém tempu je relativně krátká.

Sobotní počasí nebude lehké ani pro fanoušky. Co doporučíš jim?
Jsou fanoušci, kteří v zimě na fotbale pijí čaj s rumem bez rumu. Takže doporučím nějakou štamprličku, aby to v předvánoční atmosféře zvládli s námi.