David Černý: Věřím, že to bude klapat, že to přinese kýžené ovoce

​V neděli hrají Teplice pod novým trenérem Radimem Kučerou v Mladé Boleslavi (16). David Černý vyhlíží zápas s nadějí na bodový zisk. “Pokud se chceme zvednout, tak je nejvyšší čas,” říká mladý fotbalista “sklářů”.

Co od zápasu v Boleslavi očekáváš?

Bude to pro nás zápas pravdy. Neříkám, že se tím zlomí celá sezona, ale lámat se to bude. Musíme už body začít sbírat, situace začíná být kritická. Nikdo v Teplicích si nepřeje být takhle dole. S kádrem, který máme, na dno nepatřím. Pokud se chceme zvednout, tak je nejvyšší čas.

Cítíte, že pod novým koučem se zvednete?
S novým trenérem přichází nová chuť, potřebný impuls, cítíme v žilách čerstvou krev. Věřím, že to v Boleslavi zvládneme

Jaké to pod Radimem Kučerou je?
Zatím je to takvé seznamování. Celý realizační tým nám vtlouká do hlavy, co by po nás chtěl, jak by to mělo vypadat. Oproti minulému trenérovi nastaly nějaké změny, například v přístupu k tréninku. Uvidíme, jestli to přinese kýžené ovoce. Zatím to má hlavu a patu, náboj, děláme i nové věci. Věřím, že to bude pro dobro Teplic.

Trenér Kučera vypadá přísně, dominantně.
Je to tak. Kamarádi, kteří ligu sledují, mi po prvním tréninku volali a ptali se, jaký pan Kučera je. Reagoval jsem na to stejně, řekl jsem jim, že je přísný od pohledu.

Přísnost ale potřebujete. On má prý metodu cukr a bič.
Přísnost potřebujeme. Věřím, že se časem poznáme a nějaký ten cukr od něj dostaneme za odměnu. (úsměv) Věřím, že to bude klapat, že to přinese kýžené ovoce.

Jaká bude tvoje vzpomínka na Stanislava Hejkala?
On má zásluhu na takovém tom přerodu Teplic. Dal hodně šanci mladým klukům – Radimu, Emimu, teď Kovimu, i mně. Za to bych mu chtěl moc poděkovat. A také panu Kolínkovi, který mi dal šanci v béčku. Pod panem Hejkalem jsme měli na konci minulé sezony fantastickou jízdu. Pod ním jsem si ligu užil. Samozřejmě, že máme teď za sebou špatný start do nového ročníku, takže tyhle vzpomínky dobré nebudou. Ale celkově na pana Hejkala nemůžu říct nic špatného. Doufám, že se někde potkáme. Ať se mu daří! Teď ale začíná pro mě pod novým trenérem nová etapa.

Bojujete o místo pod novým koučem. Jsou tedy teď tréninky dravější? Je znát konkurenční boj?
Neřekl bych, že dravější, že bychom se nějak pokopali. Souvisí to s tím příchodem nového trenéra. Hrát budou ti, kteří budou nejvíc makat, kteří tomu budou nejvíc obětovat. Máme podobnou startovní čáru.

Proti Spartě sis zahrál na pozici stopera. Jaké to bylo?
Jsem takový univerzální hráč. Přišel jsem jako ofenzivní hráč, pak jsem hrál krajní záložníky, krajní halfbeky, také obránce a teď se Spartou stopera, když se Marec zranil. A jaké to bylo? Nevadí mi to, ale není to úplně moje doména.

Jednou jste inkasovali, gól dal Juliš.
Bohužel, zůstal mi za zády. Byla tam výborná přihrávka od Bořka Dočkala, bohužel jsem na ni nikdo nezareagoval. Stálo nás to body.

Zkušenost to byla k nezaplacení, co?
Určitě! Já jsem v lize de facto pořád nový, pořád sbírám zkušenosti. Pro mě je vyzkoušet si pozici stopera skvělá zkušenost. Chvíli jsme se otrkával, naštěstí jsem měl vedle sebe zkušeného Ljevu, který si mě tam řídil. I díky němu jsme to nějakým způsobem zvládli.