02.08.2008 | Martin Kovařík

František Hrdlička: Podporu fanoušků potřebujeme

Neopustit stále se rozšiřující klubovou českou elitu a skončit na pohárových příčkách v Gambrinus lize to je cíl, který si vyřkl ředitel klubu František Hrdlička.

"Loňské 5. místo vnímala část Teplické veřejnosti jako neúspěch, já osobně toto umístění nepovažuji jako neúspěšné a to z několika důvodů: Česká liga se stále více vyrovnává, je více klubů, které mají stejné cíle, ekonomické a materiální zázemí i hráčský kádr. V loňské sezóně přišel nový trenér Petr Rada a došlo ke změnám v realizačním týmu. Z klubu odešlo několik opor mužstva (Džeko, Fenin, Krmáš, Jirsák,…….)

A to nejdůležitější – příchodem Petra Rady k mužstvu došlo k velké obměně kádru, přišli noví hráči (Smíšek, Gašparík, Ljevakovič, Jun, Hesek, Smejkal, Vidlička) a do mužstva se zapracovávali i naši odchovanci (Rosa, Bartoš, Mareš). Tyto zásadní, výše uvedené skutečnosti, mě opravňují nepovažovat loňské 5. místo za neúspěch, je ale potřeba říci, že jsme byli všichni zklamáni, z toho, že jsme zisk třetího místa měli ve svých rukách a přesto jsme to nezvládli," připomíná na úvod nového ročníku František Hrdlička

V létě kádr A mužstva neprošel žádným zemětřesením, jaké jsou důvody?
"Kádr mužstva již prošel „zemětřesením“ a to v minulé sezóně. Jak jsem již v úvodu uvedl. Není možné každou sezónu obměňovat tak velké množství hráčů. Mužstvo se musí stabilizovat, hráči musí cítit důvěru, že se s nimi počítá."

Takže nesouhlasíte, že posil přišlo málo?
"Nemohu s tím souhlasit. Chápu veřejnost, která by chtěla, abychom kupovali pořád nové hráče, nejlépe „hvězdy“, ale oni prostě na českém fotbalovém trhu nejsou. Ty, které by se stali výraznou posilou, jsou neprodejné nebo jejich cena je pro nás, ale i pro ostatní kluby, neakceptovatelná. Přesto jsme s těmito hráči v loňské sezóně bojovali do poslední chvíle o třetí místo v Gambrinus lize."

Můžete vyjmenovat nové tváře pro letošní sezónu? Co od nich očekáváte?


"Staronovou tváří a naším kmenovým hráčem se stal Tomáš Jun, kterého jsme po složitých jednáních získali na přestup, domů se vrátil ze zahraničních angažmá Štěpán Vachoušek a novými tvářemi, které zapracováváme do sestavy jsou Aidin Mahmutovič, Aleš Hanzlík, Jiří Pimpara, Tomáš Vondrášek, kteří byli na hostování v Ústí nad Labem."

Co od nich očekáváte?

"Tomáš Jun a Štěpán Vachoušek prokázali, že jsou velmi kvalitními hráči a stanou se výraznými posilami našeho mužstva. Mahmutovič, Pimpara, Vondrášek a Hanzlík jsou mladí, perspektivní hráči a myslím, že pokud budou na sobě tvrdě pracovat a budou trpěliví, brzy se prosadí do základní sestavy."

V letošním přestupním termínu odešli na přestup někteří hráči. Co Vás k tomu vedlo?

"Každý trenér má představu o svých hráčích a vždy s příchodem nového trenéra dochází k obměně kádru.
Karel Kroupa se v Teplicích neprosadil ani u trenéra V. Marečka a ani Petra Rady, proto jsme po vzájemné debatě s hráčem došli k závěru, že bude pro něj lepší, když přestoupí do klubu, kde bude pravidelně hrát. Petr Benát byl náš odchovanec, ale též se mu nikdy nepodařilo v silné konkurenci se prosadit do základní sestavy, velkou roli přitom sehrálo jeho časté zranění. Emil Rilke, u něj platí to samé jako u Petra Benáta, mimo zranění. Josef Kaufman, toto je jiná situace, všichni hráči mají jeden cíl a to: získat zahraniční angažmá. J. Kaufman tuto lukrativní nabídku již dvakrát dostal, ale my jsme ho neuvolnili, a když jsme s ním prodlužovali smlouvu, slíbili jsme, že ho pří příští nabídce uvolníme, ta přišla teď. Toto byly případy Fenina, Krmaše, atd."

Klub už v krátké době mění trenéra. Není to riskantní?

"Jsme si plně vědomi, že v krátké době dochází k třetí změně hlavního trenéra v rozmezí dvou let. Tyto změny nebyly vyvolány z naší strany. Situaci s V. Marečkem jistě všichni znají a k odchodu Petra Rady je potřeba říci, že pro každého trenéra je tato nabídka životní šancí, které se již nemusí v jejich kariéře opakovat. Nechtěli jsme mu tuto šanci překazit a to i s plným vědomím rizika, že jeho odchod může mít částečný dopad na mužstvo."

Není riskantní angažovat 14 dní před začátkem ligy, tak mladého a nezkušeného trenéra, jakým je Jiří Plíšek?


"Upřímně musím říci, že je to riziko, ale je potřeba si uvědomit, že angažování trenérů je z mého pohledu vždy sázka do loterie. Ve fotbale musíte vyhrávat, to zajímá fanoušky a sponzory, dlouhodobá koncepce se nenosí, proto se trenéři často mění. Že Ferguson zůstává? On, ale většinu zápasů vyhrává, může si koupit to nejlepší, co na světových hřištích hraje, to se nedá srovnávat. Skoro všude musí být trenér úspěšný, nemá úspěch, musí pryč, angažování trenéra Plíška je riziko, ale stejně tak jako u angažování jiného trenéra."

Proč právě on? A jakou s ním máte zkušenost?


"Kdyby tenkrát neodešel z Ústí nad Labem do Slovácka, pravděpodobně by už dávno pracoval a trénoval v našem klubu. Zažil jsem s ním spolupráci v Ústí v době, kdy jsem měl Ústí na starosti. V Ústí nebyly tréninkové věci, šatny, trénovalo se jen na umělé trávě, nefungovalo tam téměř nic a on s našimi pro veřejnost neznámými hráči a třemi kmenovými hráči Ústí dokázal skoro postoupit do ligy. Stále jsme byli v kontaktu, i když pracoval ve Slovácku nebo ve Spartě Praha. Má přehled o našem klubu, zná prostředí i hráče. Nejde do neznámého prostředí. Zkušenost mám s ním tu nejlepší. Nemám sebemenší pochybnosti o jeho pracovitosti, schopnostech, cílevědomosti o tom, že bude touto prací žít 24 hodin. Věřím tomu, že naše mužstvo posune dál. K tomu ale potřebuje mít štěstí, jako každý trenér."

Měl jste J. Plíška připraveného na post trenéra A mužstva? Byli i jiní kandidáti?

"Měl. V ten moment, kdy se Petr Rada objevil v seznamu případných kandidátů na trenéra reprezentace a po rozhovoru s ním, zda by tuto funkci případně vzal, jsem se s J. Plíškem sešel a hovořili jsem spolu o případném jeho trenérském angažování v Teplicích. Vždy musíte mít připravený okruh trenérů pro případ, že se mužstvu přestane dařit, nevyhrajete několik zápasů, dojde k výměně trenéra. Ano, byli i jiní kandidáti, jména si nechám pro sebe, představenstvo klubu se rozhodlo angažovat J. Plíška."

Vloni obsadily Teplice 5. místo. Zdá se, že o pohárové příčky bude usilovat ještě více klubů než v posledních sezónách. Co Vy na to?
"Letošní ročník Gambrinus ligy bude poprvé v celé historii Českého fotbalu nejvyrovnanější. Jsem přesvědčený o tom, že osm mužstev může skončit na prvním nebo až osmém místě. O umístění mužstev budou rozhodovat maličkosti, momentální selhání jednotlivců, taktické chyby, psychická odolnost hráčů a také štěstí.
Mezi tyto mužstva určitě budou patřit i Teplice, protože nejsme o nic horší, ale také o nic lepší než Brno, Ostrava, Liberec, Mladá Boleslav, Plzeň, Slavie a Sparta. Letošní ročník ligy je vyrovnaný, a proto bychom neměli to brát tak, že vše pod třetí místo je neúspěch. Měli bychom se naučit to, co zde vždy říkal V. Mareček - mít pokoru a respekt k soupeři."

Jaký má tedy cíl FK TEPLICE v nastávajícím ligovém ročníku?


"Zajistit si účast v evropském poháru, ať už umístěním v lize nebo vítězstvím v Poháru ČMFS. Věřím hráčům, realizačnímu týmu, že udělají vše proto, abychom tyto cíle splnili, k tomu, ale potřebujeme podporu našich fanoušků i v zápasech, ve kterých se nám nebude dařit."