Matěj Radosta: Cítím že mi trenér důvěřuje

Benjamínkem teplického týmu je nyní 18letý Matěj Radosta. V posledních dvou domácích duelech zasáhl do hry jako střídající hráč, v utkání proti Ostravě dokonce vypracoval gólovou přihrávku pro Jakuba Řezníčka. Nyní se společně s žlutomodrými připravuje na nedělní střetnutí v Mladé Boleslavi.

V Mladé Boleslavi jsi v květnu nastoupil poprvé základní sestavě, vzpomínáš?
Určitě vzpomínám. Byl to můj první zápas od začátku. Myslím, že se nám ten zápas celkem povedl. Bylo to po tom domácím debaklu. Chtěli jsme pak uhrát nějaký dobrý výsledek, což se nám povedlo. To utkání hodnotím celkem kladně.

Jaký Boleslav bude soupeř?
Velmi kvalitní. Dokázala nám to ve vzájemných zápasech, ukazuje to stabilně v lize.

Doma jsme ji dokázali porazit 2:0, ty jsi ten zápas sledoval z lavičky.
Byl to velmi povedený zápas, důležité tři body. Kluci podali dobré výkony, výhra byla zasloužená.

Ty se teď zase začínáš prosazovat do sestavy. Jaký z toho máš pocit?
Mám z toho velmi dobrý pocit. S trenérem se bavíme, cítím, že mi důvěřuje. Jsem za příležitosti rád. Snažím se je splácet, co nejlépe to jde.

Třeba asistencí na gól Jakuba Řezníčka v posledním utkání doma s Ostravou. Jak se to seběhlo?
Dostal jsem míč na levou stranu, kluci Ostravy byli celkem dobře zavření. Podíval jsem se dopředu, viděl tam Kubu, jak si nabíhá. Snažil jsem se mu to tam co nejlépe posadit, aby mohl jít sám na bránu.

Trénuješ podobné průnikové přihrávky, které musí být milimetrově přesné?
Je to těžké to takhle posadit. Musím se pochválit, že se mi to povedlo. Ale nějak speciálně to netrénuji, vždy to vyplyne ze situace. Jsem rád, že se to povedlo.

Zároveň hraješ za českou reprezentaci do 19 let, kde pravidelně nastupuješ. Jak jste na tom v kvalifikaci na ME?
Postoupili jsme do další skupiny kvalifikace, která se bude za pár dnů losovat. Musím říct, že máme skvělý mančaft, skvělého trenéra. Dokáže nás výborně připravit na zápas, takže dokážeme i s předními evropskými týmy mít dobré výsledky. Určitě máme na to se na ten závěrečný turnaj dostat.

Tím trenérem je Luboš Kozel. Celkem ti věří, když tě staví i do základu, máš v reprezentaci dobrou pozici.
Vážím si příležitosti reprezentovat i důvěry od trenéra. Jsem rád, že můžu předvést své umění i na světové úrovni.

A také si pár zápasů odehrál za béčko ve třetí lize. Bilanci nemáš špatnou – 8 zápasů a 5 gólů!
Snažím se klukům vždy pomoct. Góly sice nepomohly k výhrám, ale osobně je to pro mě úspěch.

Nebyl jsi na každém zápase, přesto můžeš říct, proč se na podzim béčku nedařilo?
Většinou jsme dělali zbytečné chyby. Zpravidla jsme šli do vedení, nebo to bylo vyrovnané, ale pak se skóre vinou těch chyb v útoku nebo v obraně otočilo v náš neprospěch. Pak už jsme nezvládali zápasy zvrátit zpět.

Kdo béčko pozoruje, mluví o tom, že vám chybí potřebné zkušenosti.
Určitě týmy, proti kterým hrajeme, většinou mají v kádru hráče, kteří hráli první, nebo druhou ligu. My tam máme kluky, kteří přišli z dorostu. Ale myslím, že to není úplně rozhodující faktor, zkušenosti bychom měli vynahradit mládím a drajvem. Bohužel nás ale zkušenost přehrává.