Radim Kučera: Nikdo nám z téhle situace nepomůže, musíme si z ní hlavně pomoct sami!

Trenér Radim Kučera byl z prohry s Pardubicemi velmi zklamaný a na pozápasové tiskové konferenci burcoval, že je potřeba, aby si jeho tým z této situace pomohl především sám svými výkony. Pozitivně však vnímal výkon debutanta Jana Čtvrtečky v brance a také přiblížil, že se snad blíží návrat jednoho z hráčů před koncem přestupního termínu.

Jak hodnotíte utkání s Pardubicemi?
Prohra nás strašně mrzí! Před zápasem jsme věděli, že nás čeká tuhý boj a že to bude totální válka. Počítali jsme, že na hřišti mohou rozhodovat malé věci - standardní situace, nějaká chyba. V prvním poločase jsme měli hned na začátku velkou šanci Moulisem, ale šance měl také soupeř. Druhý poločas jsme začali malým náporem, měli jsme několik rohů a závarů, ale z první vážnější akce jsme dostali gól, kdy to Cadu krásně trefil. Poté začala ještě větší válka, Pardubice v dobře zformované obraně byly nepropustné, hrozily z brejků a čekali na každou svou příležitost. Pro nás to bylo s přibývajícím časem těžší a těžší. Po tom gólu jsme nebyli schopni si prakticky cokoliv vytvořit, vypadlo to, jakoby na nás padla nějaká deka, místo aby nás to ještě víc nakoplo. Z dvou domácích zápasů jsme si představovali úplně jiný bodový zisk.

Vypadalo to, že hosté byli na tomto terénu o něco pohyblivější...
Bylo to možná i tím, že Pardubice hrají takový nepříjemný fotbal, mají hráče, kteří jsou doopravdy jako vosy. Hrají takto pořád, takže terén jim možná více vyhovoval. My jsme zvolili variantu s dvěma útočníky, chtěli jsme se dostat do útoku jednoduchými míči. Na tomhle terénu nebylo na nějakou rozehrávku nebo výstavbu moc pomyšlení z obou dvou stran. V útoku jsme chtěli předvést mnohem více než jsme předvedli. Soupeř byl v tomhle ohledu především po gólu mnohem nebezpečnější, narostli jim křídla.

Už jste zmínil, že jste si představoval z domácích zápasů větší bodový přísun, je to velká komplikace?

Už před jarem jsme říkali, že se musíme dívat pod nás a pak až se můžeme také dívat nahoru. Teď se nám nedaří, dostáváme hodně gólů - není to o štěstí ani o smůle, musíme jít všemu naproti. Dnes jsme si nevytvořili ani šance, s Karvinou to v první půli bylo mnohem lepší, v Českých Budějovicích jsme měli také několik gólovek. Představuji si větší hladovost po gólu a také lepší hlídání ofsajdů. Naše domácí výsledky nyní jsou samozřejmě komplikace, kol je ještě hodně a my musíme sbírat body v dalších zápasech! Nesmíme se dívat, jak hrají soupeři, musíme sbírat body sami!

Říkal jste, že se není o koho opřít, že tam není nikdo, kdo by to nakopnul nahoru po inkasovaném gólu, co s tím? V týdnu vám neudělali ani radost hráči, co nehráli s Karvinou, protože v přáteláku s béčkem Slavie dostali pět branek, tak co se s tím dá dělat v tomto rozpoložení?

Každý trenér chce sestavu také stabilizovat, nyní nejsou ty týdny tak nahuštěné, takže každý hráč má šanci se ukázat i v tréninku nebo přáteláku, ale když prohrajete 3:5 s béčkem Slavie, tak se nikdo pořádně neukáže. Ani hráči, co jsou nyní v základu, nemají místo jasné, vnímají tlak od ostatních a musí potvrzovat výkonnost. Momentálně body nesbíráme a uděláme vždy nějakou chybu v defenzivě i v té finální fázi. Teď je to souhrn toho propojení, že nám to nejde vpředu ani vzadu. NNikdo nám z téhle situace nepomůže, musíme si z ní hlavně pomoct sami! Musíme to chytit za pačesy a postavit se na nohy!

Je to pro vás nejtěžší chvíle vaše angažmá v Teplicích?

Ono to není nikdy lehké, potřebujete vyhrávat! Chceme znovu najet na vítěznou vlnu a musíme to prostě zlomit na hřišti. Musíme se na to připravit, zvolit dobrou základní jedenáctku na soupeře, abychom to na Slovácku zvládli. Zápasy jsou všechny těžké a je jedno, jestli sem přijede Karviná nebo Pardubice. Věříme v to, že to překonáme a získáme jistotu na svou stranu, je to o tom se o to mnohem víc rvát na hřišti!

Pozitivní věcí na utkání byl brankář Čtvrtečka, který předvedl dobrý výkon ve své premiéře. Kdy jste se rozhodli ho poslat na do branky?
Byli bychom maximálně spokojení, kdyby ještě udržel čisté konto, ale působil dobrým dojmem. Neměl sice tolik zákroků, ale výkon podal pozitivní, dobrý. Rozhodovali jsme se o nasazení brankářů až do poslední chvíle, bylo to mezi Němečkem a Čtvrtečkou a nakonec jsme se rozhodli pro Čtvrtečku.

Tomáš Grigar nebyl ani na lavičce, proč tomu tak bylo?
Grigy po Karviné byl sám na sebe velmi naštvaný a sám se hodně zkritizoval, tak jsme to s ním probírali a rozhodli jsme se, že mu dáme volno, ať v hlavě vypne. Není to žádný trest, jen jsme chtěli ať si psychicky odpočine, v tréninku normálně pracuje.

Na tribuně byl k vidění Fortelný, znamená to něco?
V pondělí končí přestupní termín, takže je to v jednání, chtěli jsme dnes s Honzou mluvit a snad tato varianta dopadne.