U18: Hodnocení trenéra Jaroslava Kolínka

FK TEPLICE U18

Hodnocení ročníku 2018/2019 - Česká divize dorostu U19 - skupina B:

• Trenér: Jaroslav Kolínek
  • Asistent trenéra: Martin Novák
  • Kondiční trenér: Ondra Chlad
  • Trenér brankářů: Patrik Kolář
  • Trenér brankářů: Přemysl Lipš
  • Vedoucí mužstva: Jaroslav Novák
  • Fyzioterapeut: Miroslav Brůža

Bilance

- Soutěž: ČDD U 19 B - Česká divize dorostu U19 - skupina B

- 3. místo80 bodůskóre 159:41

- 26 výher za 3 body / 2 prohry po penaltách za 1 bod / 2 porážky

Hráči:

Burda Filip, Češpiva Jan, Dolechek Danyil, Dombrovskij Patrik, Džuban René, Jelínek Radek, Jirkovský Martin, Kolárik Martin, Kraus Tomáš, Krogner Matěj, Mikšovský Michal, Navrátil Jiří, Novák Zbyšek, Pecháč Filip, Radoš František, Rollinger Radek, Stružinský Matyáš, Šmalcl Matěj, Zerner Matěj.

Zimní příprava:

Začátek zimní přípravy jsme nepodcenili a předpřípravné období jsme si udělali společně hned na začátku ledna v rámci soustředění ve Starých Splavech u Máchova jezera. Od pondělí do pátku jsme měli jasně daný program. Dopoledne běhy a odpoledne posilovna s tělocvičnou. Nebyl jsem úplně zastáncem tréninků bez míče, ale názor jsem na to změnil.

A jako trenér si za tím stojím. Celkový pohyb, absolvování osobních soubojů, sprintové náběhy, to vše bylo na pevných základech tréninků kondice (obecné vytrvalosti) všech hráčů. Také za celou sezónu jsme neměli svalové zranění, u hráčů vidíte i morálně volné vlastnosti, kdo jak se k takovému jednoduchému tréninku zaměřeném na obecnou vytrvalost staví. A celkově jednoznačně nárůst výkonnosti, což jsme předvedli jak v přípravných, tak mistrovských utkání a pak i u jednotlivců, kteří se prosazovali v jiných kategoriích.

Mistrovská část:

Na způsobu hry jsme nechtěli nic měnit a proto se budu opakovat.

Nasazení, zaujetí utkání odjezdit bylo samozřejmostí a k tomu jsme náš fotbal měli založený v prvním případě na kvalitní organizaci hry, když má soupeř míč, a to jak ve vyšším, tak i nižším bloku.

Za druhé chování, když míč získáme, a to pokud možno jít první přihrávkou nahoru a přejít tak do co nejrychlejšího protiútoku. A za třetí při naší rozehrávce. Tam jsme se snažili o jednodušší rozehrávku na menší počet přihrávek, ale s kvalitním pohybem a nabídkou jak středových, tak útočících hráčů. K tomu jsme přidali presink soupeřovi rozehrávky a také umění přecházet ze čtyř obráncového rozestavení na tří obráncové. Většinou jsme kombinovali rozestavení 4-4-2 s 3-4-3 a 3-5-2. Na těchto jednoduchých a základních principech byla založena naše hra. A výsledek ? Výsledek nebylo postavení v tabulce, výsledek bylo posun tří hráčů do U19 - Dolechek, Džuban, Jelínek - a taky do Juniorky, kde Mikšovský, Šmalcl, Novák, Kolárik, Stružinský odehráli několik dobrých utkání a patřili k těm lepším hráčům. I z toho důvodu už konec sezony nebyl z naší strany tak týmový a kompaktní jako v prvních dvou třetinách mistrovské části.

Zhodnocení:

Klukům i realizačnímu týmu musím poděkovat za naši společnou práci. Na začátku sezóny to vypadalo všelijak a měli jsme být spíše "udržovací - záložní tým". Přesto se nám podařilo společným úsilím zvednout výkonnost nejen jednotlivcům, ale i týmu, takže se ukázala veliká důležitost týmu U18 a z toho pak mohli těžit i jiné vyšší kategorie !!! Vím, že někdy to se mnou nebylo úplně jednoduché, ale snažil jsem se být ke všem spravedlivý a každému dát to co potřeboval. I když někdo může říct, že tlak na některé hráče byl až příliš velký, tak je třeba připomenout, že některým končí jedna životní etapa a dorostenecký věk se uzavírá ročníku 2000. A prostě teď pokud kluci nejsou připravení na dospělý fotbal budou muset vynaložit ještě větší úsilí, aby se ve fotbale prosadili. A pro ostatní je tohle jasný důkaz toho dále na sobě pracovat, protože teď do kategorie U19 přechází silné dva ročníky 2001 – 2002 a začíná být pro ně větší konkurence a jen Ti, kteří budou svoji výkonnost zvedat, mají šanci uspět.

"Směr větru nezměníš, ale směr svých plachet ano -  tak je nastav tak, aby Tě vedli ke štěstí."

JAROSLAV KOLÍNEK - hlavní trenér U18