14.11.2019 | Redakce

Vyjádření předsedy představenstva FK TEPLICE a.s.

Považuji za nutné reagovat na dramaticky se zhoršující trend výkonů rozhodčích ve FORTUNA:LIZE. Po výměně předsedy komise rozhodčích a nástupu pana Chovance vidíme návrat “starých pořádků” a možných zákulisních her, jak z úrovně vedení českého fotbalu, tak pravděpodobně některých klubů. Jak jinak si vysvětlit narůstající množství přehmatů při rozdílném posuzování sporných situací. Nakonec to zmínil předseda FAČR pan Malík konstatováním, že každý klub má speciálně určeného zaměstnance na “ošetření rozhodčích”. Jeho vyjádření určitě nespadlo z nebe. To samozřejmě náš klub rezolutně odmítá a toto vyjádření považuji za nehorázné a silně poškozující už tak špatnou pověst českého fotbalu.

Chápu, že rozhodování je stále složitější při stále zrychlující se hře a chyby rozhodčích nelze úplně vyloučit. Ale každé kolo jsme svědky problematických rozhodnutí a nejednotného využívání videosystému VAR. A právě tento nástroj má férové hře pomoci.

Samozřejmě že hlavně sleduji náš tým a pokud nás sudí třikrát poškodí v utkání se Spartou a následně také penaltou na Slavii, o které většina odborníků prohlásila, že neměla být, nedivím se reakci trenéra Hejkala, i když s takovými komentáři těsně po utkání nemohu souhlasit. Bohužel ani jedna z výše uvedených situací nebyla videem ani přezkoumávána.

Další příklady tohoto kola, gól Jablonce se Spartou a naprosto nehorázné poškození Liberce v Plzni jen potvrzují můj komentář. Výrok komise rozhodčích dal, mimo utkání v Plzni, opět rozhodčím za pravdu. Nejde mi o to jen trestat, ale bylo by na místě chyby přiznat, vyjasnit používání VAR a tím se podobným omylům vyvarovat v budoucnu. Přehlížení jen konzervuje současný stav.

Požádal jsem pana Svobodu, předsedu LFA, o svolaní vlastníků klubů k zaujetí jasného stanoviska k tomuto vývoji. Dále jsem navrhl na Ligovém grémiu LFA projednat s FAČRem nominaci rozhodčích na jednotlivá utkání komisí LFA a nikoli FAČRem. Tento návrh byl zamítnut panem Chovancem se zdůvodněním, že to nelze podle pravidel UEFA, ale mám informace, že v Anglii i Německu to tak je, proto budu žádat LFA o prověření, zda je to možné. Chtěl bych jen ujistit naše fanoušky, že náš klub bude dál prosazovat férovost a budeme dále kritičtí k současnému vedení českého fotbalu v případě, že bude docházet k takto evidentním přehmatům a chybám.

Podle mne se nic nezlepší bez zásadních změn ve vedení FAČR a to včetně personálních. I když je frustrace fanoušků velká, řešením není bojkot, ale naopak návštěva zápasů, selské posouzení dění na trávníku každým z nás a vyvolání společenského tlaku na zprůhlednění řízení českého fotbalu.

Ing. Pavel Šedlbauer
předseda představenstva FK TEPLICE a.s.