Obrázek článku

František Hrdlička a Jan Skýpala se účastní zasedání ECA

Tradiční únorové zasedání Evropské klubové asociace probíhá letos netradičně mimo Evropu, a to v hlavním městě Kataru, Dauhá. FK Teplice jménem ředitele klubu Františka Hrdličky a sekretáře Jana Skýpaly reprezentuje Českou republiku společně se Spartou Praha, Slovanem Liberec a Viktorií Plzeň.

Během 5 let působení klubové asociace se ECAstala respektovanou součástí světové fotbalové rodiny, což potvrdila zejména memorandem o porozumění, které podepsala s UEFA v březnu 2012. UEFA tak písemně potvrdila právoplatný vliv fotbalových klubů na rozhodování v rámci evropské fotbalové sezóny. Sekretář FK Teplice Jan Skýpala říká, že vznik a nárůst vlivu ECA znamenal průlom ve vnímání klubů jako zásadní ingredience fotbalového fenoménu: "Kluby staví hřiště a stadiony, vychovávají i trénují hráče a vytvářejí základní vztah s fotbalovým fanouškem."


První mimoevropské zasedání v Kataru vzniklo na základě pozvání země, která získala pořadatelství Mistrovství světa 2022 a na fotbale rozhodně šetřit nebude. "Tréninkové centrum Aspire Academy v Dauhá patří do říše snů a v Evropě zřejmě něco podobného asi ani vzniknout nemůže. Vzhledem k cenám pozemků a nákladů na výstavbu a energetické náklady si ani velkokluby nemohou dovolit takový architektonický rozmach. Pod jednou střechou se v Aspire Academy rozkládá atletický stadion, bazén a samostatný fotbalový stadion s umělou trávou," popisuje zážitky z Kataru Skýpala. "My se snažíme umělé trávy zastřešit v boji proti zimě, Katar zase bojuje proti horku a zastřešení pomáhá klimatizaci."

Během valného shromáždění ECA se kluby shodly na zachování současného formátu evropských soutěží Ligy Mistrů a Evropské ligy a v následujících letech se nic významného měnit nebude. UEFA prováděla průzkum na základě některých hlasů na sloučení obou soutěží do jedné velké Ligy Mistrů. UEFA bojuje o prestiž své druhé nejvýznamnější soutěže - Evropské ligy. I přes finanční krizi se jí stále daří navyšovat celkové odměny účastnícím se klubům. Finále Ligy Mistrů je totiž opakovaně nejsledovanější sportovní událostí na světě.

Stínadla TV