01.12.2020 | Redakce

Radim Kučera: Teď se musíme zmobilizovat, uzdravit a ukázat síly

Nový trenér FK Teplice Radim Kučera představil své myšlenky na úterní tiskové konferenci. Novinářům odpovídal trpělivě přes půl hodiny. Poté zamířil na první trénink, který se odehrával na umělém trávníku Stínadel.

Jak jste Teplice viděl zvenčí?
Poslední dny byly hektické. Musel jsem přicestovat, kouknout se na klub zevnitř, poznat ho. Byl jsem pod tlakem. Hráčům jsme dali po zápase se Spartou oddych. Odpoledne jsme na to vletěli.

Jaký máte pohled na Teplice?
Jako hráč jsem sem nerad jezdil, byla tady vždycky těžká půda, kde nebylo nikdy lehké sbírat body. Současné mužstvo si procházelo a dál ještě prochází těžším obdobím. Na výsledky mají vliv zranění, hodně kluků chybí. To měl Standa Hejkal těžké. Vím, že jsou tady zkušení hráči Řezníček, Mareš, Mareček, Grigar, Hyčka a tak dále i perspektivní mládí. Věřím, že celkově potenciál v týmu je.

Jaké budete mít cíle?
Chceme, aby se tým posunul v tabulce, parametry na to má. Chceme sbírat body, aby nebyla psychika a tlak ze sestupu, což momentálně je. Teď se musíme zmobilizovat, uzdravit a ukázat síly. Na podzim máme pět kol, mužstvo musíme vyburcovat.

Co chcete změnit? Co se vám nelíbilo pod trenérem Hejkalem?
Situace je opravdu velice těžká, kolegovi Hejkalovi jsem polovinu zraněného kádru nezáviděl... Není co vytýkat. Mužstvo se točilo, hráči odpadávali, nehrají ve stejné sestavě, nemohli být sehraní, pak nastupovali méně zkušení hráči. Nepřísluší mi něco kritizovat. Chceme zapracovat na automatizmech, které chci do týmu zavést, aby na ně byli hráči zvyklí.

Co především zlepšit?
Defenzivu, která není jen o obráncích, stabilizovat sestavu a její výkonnost. Vím, co mě čeká. Příležitost dostanou i mladí hráči, kteří budou moci přednosti ukázat v tom pravém světle. Preferuji, aby věděli, co po nich budeme chtít. Musíme vsadit na pracovitost, víc zahustit střed pole. Chceme hráčům vnutit, aby dobře presovali a fungovali jako tým. Počínaje brankářem, konče útočníkem. Vzadu nás bota hodně tlačí, to bylo vidět i v utkání se Spartou. Ale není to jen o obraně, ale i o hráčích, kteří hrají před ní. I oni musí být součásti defenzivy.

Trenér Hejkal si často stěžoval na to, že zkušení hráči nepracují tak, jak mají. Jak je probudíte vy?
Budu s nimi mluvit. I ti zkušení vědí, že by to na nich mělo stát a věřím, že určitě nejsou s touhle situací spokojení a budou chtít pro mužstvo udělat co nejvíc. Doufám, že najdeme společnou řeč a budou chtít i sobě ještě něco dokázat a ostatní strhnou. Věřím, že to z nich dostanu. Řezníček nebo Mareš jsou určitě v dobrých letech, v kariéře něco chtějí dokázat.

Začít musíte asi u stoperů? Máte v hlavě, kdo tam bude hrát?
Přinejhorším tam nastoupím já s asistentem Pepou Dvorníkem, když jsme byli dříve stopeři. To bylo samozřejmě v nadsázce... Otázka stoperů je to nejdůležitější. Musí tam být zdraví hráči, může tam naskočit Knapík, kterého jsme sledovali do reprezentační dvacítky. Snad hráči práh bolesti trošku překonají a snad se o to poperou, ukážou morální vlastnosti. Ale teď zase laboruje se zraněním Mareček. Uvidíme.

Jak tým doplníte? Budou posily?
O posilách jsme se bavili, víme, kde nás tlačí bota. Se Štěpánem Vachouškem jsem se shodli. Potíže jsou v defenzivě. Pohlédneme se po stoperovi, levém obránci, křídle. Třeba si vyzkoušíme už nějakého hráče teď v prosinci, když bude ta možnost, aby jsme to po krátké přípravě nehonili. Vždyť se začíná už v polovině ledna.

Teplice ale moc peněz nemají...
Možnosti i hráči vždycky jsou. Jde o to najít vhodný typ, který nám sedne. Podíváme se po mladých ambiciózních hráčích, kteří mají hlad po úspěších. Musí si dávat navíc, nechat si poradit. Musí na sobě pracovat a jít tomu naproti.

Co mladíci, kteří v týmu jsou?
Tým by měl být dobře věkově složený, což tady je. Je tady třeba i Žitný. Věřím tomu, že se tady kluci vykopou, v zimě třeba přibudou jiní mladí hráči, kteří budou k dispozici. Musí ukázat parametry, aby se dostali do základní sestavy nebo alespoň na lavičku. Mladí ale musí vidět profesionalismus, učit se od starších, mít to správně nastavené.

Prvním zápasem pro vás bude v neděli duel v Mladé Boleslavi. Jaký bude? Bolka je nevyzpytatelná...
Jedeme do Boleslavi, která je asi o dva body výš než my a sezonu si taky představovala jinak. I Jožka Wever má své problémy. Dnes mě čeká seznámení s týmem a zdravotním stavem. Nikam nepojedeme s tím, že máme problémy, ty má každý. Věřím, že se o dobrý výsledek popereme. Nebude to nic jednoduchého, oni ten zápas potřebují také vyhrát. Ale výhodou pro nás může být, že domácí nejsou v top formě. Očekávám tuhý boj, z kterého si něco odvezeme.

Jak to bude vypadat do konce podzimu?
Do pauzy chceme bodů co nejvíc, ideální varianta je 15, nebo i nad deset. Hrajeme dva zápasy doma a tři venku. Doma je zvládnout musíme. Nechceme být na konci roku na sestupových příčkách. Ale uvidíme, jak se nám budou uzdravovat hráči. Důležitá je pro nás i stabilizace týmu. Teď musíme stavět na tom, co máme.

Který trenér vás nejvíc ovlivnil, jaký máte styl?
Metodu cukr a bič jsem pochytal od pana Uličného. Byl hodně tvrdý, když byl bič, tak to bylo hodně nepříjemné, ale takový rapl snad nejsem. Kabina musí pochopit, co chci, co potřebuju. Skloubit to s klíčovými hráči, kterých je tady dost. Oni budou styční důstojníci, na které to budu přinášet nejvíc. Jde o psychologický efekt s hráči mluvit a získat je na vlastní stranu. Budu rád, když to v Teplicích bude spíš o tom cukru. (úsměv)

V čem jste se poučil například z angažmá v Baníku?
Člověk se učí pořád. V Baníku byl velký tlak. Budovalo se tam mužstvo po postupu do první ligy. I tam šlo hodně o defenzivu, o její ustálení. Nepodařilo se mi to tam. Nedopadly ani posily, což mělo vliv na sezonu. Hlavně v domácích zápasech jsme dostávali zbytečné góly. Pak bylo těžké to dohánět. Posílit mužstvo se nám pořádně povedlo až v zimě. Ale stejně výsledky nepřišly. Mám z toho ponaučení - nesmím spoléhat jen na posily. Mrzí mě to, zkušenosti jsou ale k zapotřebí. Věřím, že v Teplicích to bude úplně jiné.

Fotogalerie
O2 TV nabídka Bonusový klub permanentkářů